مرکز مجازی مهدویت

اشتیاق ائمه به دیدار با امام زمان (علیه السلام)

مقدمه:

اظهار اشتیاق به دیدار امام عصر(عجل الله تعالی فرجه الشریف) از نشانه‌های دوستداران و پیروان، ایشان می‌باشد. در این میان اظهار اشتیاق به دیدار حضرت در احادیث معصومین(علیهم السلام) و همچنین در ادعیه واذکار نیز به چشم می خورد که در نوشتار حاضر به آن پرداخته شده‌است.

روایات در این زمینه

1- پيامبر رحمت(صلي الله عليه و آله وسلم) از ديدار انوار ائمه‌ي اطهار‌(عليهم السلام) در شب معراج خبر مي‌دهند و آن‌گاه مي‌فرمايند:

« ... والحُجَّةُ القائم، کَأنَّهُ کوکبٌ دُرّي في وَسَطِهِم»؛[2] «... و حجت قائم را ديدم که هم‌چون ستاره‌اي پرنور در ميان ايشان مي‌درخشيد.»

آن‌گاه از جانب رب العالمين خطاب آمد:

«يا محمد، أحبِبهُ فَإنّي اُحِبُّهُ وَ اُحِبُّ مَن يحِبُّهُ»؛ «اي محمد، او را دوست بدار، همانا که من او و دوستداران او را دوست مي‌دارم.»

شايد از همين روست که حضرت رسول(صلي الله عليه و آله وسلم) از خداوند متعال تقاضاي ديدار ياوران حضرت مهدي (عليه السلام) را داشته و مي‌فرمايند:

«أللّهُمَّ لَقِّني إخواني ... اولئکَ رُفَقائي و ذَووا وُدّي وَ مَوَدَّتي و اَکرَمُ اُمَّتي عَلَی»؛[3] «پروردگارا، اي کاش من ملاقات کنم برادرانم را ... آنان رفيقان من، مورد علاقه و محبت شديد من و گرامي‌ترين افراد نزد من مي‌باشند.»

 

2- حضرت مولا علي (عليه السلام) در وصف ياران امام زمان (عليه السلام) مي‌فرمايند:

« ... اَوسَعُکُم کَهفاً و اَکثَرُکُم عِلماً و اَوصَلُکُم رَحِماً ... شوقاً إلی رُؤيتِهِ»؛[4] «پناه‌دهي او از همه‌ي شما گسترده‌تر و دانش او از همه‌ي شما بيشتر و رسيدگي او به خويشان از همه‌ي شما برتر است ... چقدر مشتاق ديدن اويم.»

 

3- امام حسن (عليه السلام) درباره‌ي مشتاقان آن ولي اعظم فرموده‌‌اند:

« طوبی لِمَن أدرَکَ أيامَهُ و سَمِعَ کَلامَهُ»؛[5] «خوشا به حال کسي که روزگار امام مهدي (عليه السلام) را درک کند و کلام آن بزرگوار را بشنود.»

 

4- هنگامي که از امام حسين (عليه السلام) سؤال شد، آيا مهدي (عليه السلام) به دنيا آمده‌ است؟ فرمود: «لا، وَ لَو أدرَکتُهُ لَخَدَمتُهُ أيامَ حَياتي»؛[6] «نه، ولي اگر او را درک کنم، تمام روزگار زندگي‌ام را به خدمت‌گزاري‌اش خواهم گذراند.»

 

5- امام سجاد (عليه السلام) در دعايي که به حرز آن حضرت مشهور است، از خداوند متعال اين‌چنين ديدار حضرت را تمنا مي‌نمايد:

« ... وَارزُقني رَؤيةَ قائم آل مُحَمَّد»؛[7] «و ديدار قائم آل محمد (عليه السلام) را روزي‌ام گردان.»

 

6- امام باقر (عليه السلام) آن‌گاه که نشانه‌هايي ويژه را در آستانه‌ي ظهور حضرت برمي‌شمارد، چنين مي‌فرمايند:

«إنّي لَو أدرَکتُ ذلکَ لَاَبقَيتُ نَفسي لِصاحِب هذا الاَمر»؛[8] «اگر آن زمانه را درک مي‌کردم، خود را براي خدمت و ياري صاحب‌الامر آماده نگه مي‌داشتم.»

 

7- در دعاي عهد از امام صادق (عليه السلام) عباراتي آمده که لبريز از تمناي ديدار است:

«أللّهُمَّ أرِني الطَّلعَةَ الرَّشيدَة و الغُرَّةَ الحَميدَة و اکحُل ناظِري بِنَظرَةٍ مِنّي إلَيه»؛[9] «پروردگارا، آن طلعت زيباي رشيد و آن تابنده‌ي پسنديده را به من بنماي! و چشمم را به ديدارش سرمه کش!»

نتیجه:

از بررسی احادیث، ادعیه و اذکار وارده از معصومین (علیهم السلام) به دست می آید که؛ آنان با ابراز علاقه و محبت شدید نسبت به حضرت مهدی(علیه السلام) آرزوی دیدار او و یارانش و بودن در محضرش را برای یاری ایشان تمنا کرده و به درک کنندگان روز گار امام مهدی(علیه السلام) شادباش گفته اند. 

پی‌نوشت‌ها:

 [1] . مرتضی آقا تهرانی، سودای روی دوست، ص 19 .

[2] . علامه مجلسی، بحارالانوار، ج 36، ص 323 .

[3] . علامه مجلسی، بحارالانوار، ج 36، ص 129 .

[4] . علامه مجلسی، بحارالانوار، ج 51، ص 115 .

[5] . کامل سليمان، يوم الخلاص (روزگار رهايی، ترجمه‌ی علی اکبر مهدی پور)، ص 374 .

[6] . موسوعه کلمات امام حسين (عليه السلام)، ص 660 .

[7] . محدث قمی، مفاتيح الجنان، حرز امام سجاد (عليه السلام) .

[8] . علامه مجلسی، بحارالانوار، ج 52، ص 243 .

[9] . محدث قمی، مفاتيح الجنان، دعای عهد.