مرکز مجازی مهدویت

كريمه اهل بيت (س) و امام زمان (عج)

 

امام مهدي (عجل الله تعالي فرجه الشريف ) عنايات ويژه اي به حضرت فاطمه معصومه (عليها السلام) و حرم با صفاي او و اهل قم به ويژه علماء دارد.[1] تا جايي كه كه سبب رشد و شكوفايي معنوي اين پايگاه جهت فرهنگ سازي معارف اسلامي خصوصاً مهدوي شده است.

لذا در اين مطلب به طور اختصار به پيوند آخرين معصوم (عليها السلام) با حضرت معصومه (عليها السلام) اشاره مي نمائيم:

1.امام مهدي در زيارت نامه حضرت معصومه (عليها السلام)

يكي از افتخارات شيعه، داشتن زيارت نامه هايي است كه از معصومين (عليها السلام) به يادگار مانده است. در زيارت نامه حضرت معصومه عليها السلام ضمن مرور عالي ترين معارف شيعه، هشت بار با مقام ولايت، رابطة مستقيم برقرار مي شود كه سه مورد آن پيوند با امام زمان (عجل الله تعالي فرجه الشريف) است.

الف) عرض ادب و اهداي سلام

سلام هاي اين زيارت توأم با اسرار است[2] يكي از آنها اين است كه تمام سلامهاي عرضه شده به خدمت پيامبر و جانشينان او با صيغة مخاطب (السلام عليك) است ولي هنگام عرض ادب به پيشگاه دوازدهمين امام با صيغة غايب (السلام علي وصي من بعده) آمده است. اين تغيير شيوه، براي توجه دادن زائر به امام غايب است. يكي ديگر از اين اسرار لقب هاي امام عصر (عجل الله تعالي فرجه الشريف) است كه عبارتند از نور، سراج، ولي ، وصي و حجت.

ب) دعا براي فرج

زائرين حرم و بارگاه حضرت معصومه (عليها السلام) ز خداوند متعال مي خواهند: اسئل الله ان يرينا فيكم السرور و الفرج؛ از خداوند مي خواهم كه سرور و گشايش شما را ببينم . قطعاً سرور اهل بيت (عليها السلام) ظهور امام مهدي (عجل الله تعالي فرجه الشريف) است.

ج) رجعت

زائر در اين حرم مقدس عرضه مي دارد: و اين يجمعنا و اياكم في زمرة جدكم محمد صل الله عليه و آله و سلم ، ما و شما را در زمرة جد بزرگوارتان حضرت محمد (صل الله عليه و آله و سلم) گردآورد .

اين درخواست براي روز قيامت نيست ، زيرا بهشت و مزاياي آن در بخش هاي بعدي مطرح شده است، بلكه ظهور امام مهدي (عجل الله تعالي فرجه الشريف) است. براساس عقيدة رجعت، معصومين عليها السلام در زمان ظهور به دنيا بر مي گردند و همراه بودن با امام مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف به منزله همراه بودن با ساير ائمه و قرار گرفتن در زمرة پيروان حضرت محمد (صل الله عليه و آله و سلم) است.

2.امام مهدي (عجل الله تعالي فرجه الشريف) و كريمة اهل بيت و قم

امام صادق (عليها السلام) بيش از 1200 سال پيش فرمود:به زودي، كوفه از علم خالي شود و بساط علم از آن برچيده شود، آن چنانكه مار در لانه اش به خود مي پيچد. آنگاه علم در شهري به نام قم ظاهر مي شود و آنجا مركز دانش وفضيلت مي گردد تا جايي كه در روي زمين حتي يك نفر مستضعف وناآگاه در دين باقي نمي ماند، حتي بانوان پرده نشين. و اين در آستانة ظهور قائم ما خواهد بود كه خداوند قم و اهل قم را قائم مقام حجت قرار مي دهد وگرنه زمين خالي از حجت مي شود وزمين ساكنان خود را در كام خود فرو مي برد. در آن ايام، علم از قم به همة سرزمين هاي شرق وغرب جهان سرازير مي گردد و حجت خدا بر مردم كامل مي شود و ديگر در روي زمين فردي نمي ماند كه دين و دانش به او نرسيده باشد. سپس قائم (عجل الله تعالي فرجه الشريف) ظهور مي كند و موجب خشم و غضب خداوند بر مردم مي شود زيرا خداوند از هيچ بنده اي انتقام نمي گيرد،جز هنگامي كه حجت خداوند را انكار كند.[3]

نكته حايز اهميت اين جا است كه در روزي كه اسم قم در جزيرة العرب ناشناخته و گم بود. صادق آل محمد (صل الله عليه و آله و سلم) آينده آن را ترسيم فرمود اكنون حوزه علميه قم، از حوزه علميه هزارساله نجف، سبقت گرفته است و صدها مجتهد عالي مقام را در دامان خود به بركت حضرت معصومه (عليها السلام) پرورش داده است.

مقصود از قائم مقامي اهل قم، مراجع تقليدند، زيرا امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف آنان را جانشين خود قرار داده است. امام مهدي (عجل الله تعالي فرجه الشريف) در توقيعي به محمد بن عثمان عمري مي فرمايد: و اما الحوادث الواقعه فارجعوا فيها الي رواه احاديثنا فانهم حجتي عليكم و انا حجه الله [4]

پی نوشت ها:

[1].ر.ك زندگاني كريمة اهل بيت عليها السلام كه ده نمونه از عنايات امام مهدي عليها السلام در فصل يازدهم با عنوان طلوع خورشيد جهان افروز امامت از افق كريمة اهل بيت عليهم السلام ذكر شده است.

[2].ر.ك زندگاني كريمة اهل بيت، ص128.

[3].بحارالانوار، ج60، ص213.

[4].احتجاج، ج2، ص281.

پدیدآونده :محمدرضا فؤاديان