مرکز مجازی مهدویت

تفسیر آیات مهدوی - آیه 5 سوره ابراهیم

مقدمه:
تعدادی از آیات کریمه ی قرآن هم با تأویل وتفسیر ائمه ی معصومین (علیهما السلام) بر این حقیقت دلالت دارد وبرای بشریت آینده ای درخشان و سرشار از سعادت وخوشبختی را پیش بینی می نماید و قاطعانه بر این مسئله تکیه دارد که اگرچه اکنون جامعه بشری بر محور استکبار و استضعاف و خودخواهی قدرتمندان و ثروتمندان زورگو قرار گرفته اما دوامی ندارد و اساس و پایه ی آن متزلزل است و فرو خواهد ریخت و سرانجام بشریت از آینده ای درخشان برخواردار خواهد گردید و زمام امور به دست کسی خواهد افتاد که دست قدرتهای زورگو و مستکبران خودخواه را از سر جامعه ی انسانی کوتاه و حکومتی بر پایه عدل و قسط در جهان برقرار می سازد و نظام جامعه را اصلاح وظلم وستم را از میان برمی دارد

وَ لَقَدْ أَرْسَلْنَا مُوسىَ‏ بَِايَتِنَا أَنْ أَخْرِجْ قَوْمَكَ مِنَ الظُّلُمَاتِ إِلىَ النُّورِ وَ ذَكِّرْهُم بِأَيَّئمِ اللَّهِ إِنَّ فىِ ذَالِكَ لاََيَاتٍ لِّكلُ‏ِّ صَبَّارٍ شَكُورٍ (ابراهیم/5) و در حقيقت، موسى را با آيات خود فرستاديم [و به او فرموديم‏] كه قوم خود را از تاريكي ها به سوى روشنايى بيرون آور، و روزهاى خدا را به آنان يادآورى كن، كه قطعاً در اين [يادآورى‏]، براى هر شكيباىِ سپاسگزارى عبرتهاست.
از امام صادق (علیه السلام) نقل شده است: ایام الله سه روز است، روز قیام قائم (علیه السلام)، و روز رجعت و روز قیامت . (بحارالانوار، ج53، ص63)

پیام ها

1- هدف كلّى انبيا، يكى است، هدایت و خارج کردن مردم از تاريكى‏ها به سوی نور.
2- هرچند همه روزها روز خداست، امّا روز تجلّى قدرت خداوند حساب ديگرى دارد. (تجلّى قدرت او در قهر بر كفّار و تجلّى لطف او بر مؤمنين).
3- هر گونه جشن يا سوگوارى و مراسم ويژه‏اى كه بزرگداشت أيام اللَّه باشد جايز است. ذَكِّرْهُمْ بِأَيَّامِ اللَّهِ (بر خلاف نظر فرقه منحرف وهّابيّت).

پی نوشت ها :

1.بحارالانوار، ج53، ص63

2.تفسیر نور

3.مهدویت در قرآن،ویکی فقه