مرکز مجازی مهدویت

حاج قاسم الگوی فعال و پویای مکتب انتظار

مکتب حاج قاسم؛ مکتب انتظار

رهبر معظم انقلاب می فرمایند: «سردار شهید عزیز ما را با چشم یک مکتب، یک راه، یک مدرسه‌ی درس‌آموز، با این چشم نگاه کنیم آن وقت اهمّیّت این قضیّه روشن خواهد شد. قدر و قیمت این قضیّه روشن خواهد شد.»

اگر  به سخنان گرانسنگ نائب عام امام عصر (علیه السلام) و رهبر انقلاب اسلامی بیشتر دقت و توجه کنیم و پیرامون این سخنان حکیمانه، و پر مغز و محتوا بنگریم. متوجه می شویم که ایشان، حاج قاسم را یک مکتب و مدرسه ی درس آموز می دانند. مکتب حاج قاسم چیست؟ اگر این مکتب و مدرسه را شناختیم می توانیم پیرامون این شخصیت و این مکتب صحبت کنیم.

برای روشن شدن مکتب حاج قاسم سلیمانی، از بیانات مقام معظم رهیری استفاده می کنیم که می فرمایند: «ما مامور به انتظاریم. انتظار به معنای مترصد بودن است. در ادبیات نظامی یک چیزی داریم به نام آماده باش. انتظار یعنی آماده باش. باید آماده باش باشیم. انسان مومن و منتظر آن کسی است که در حال آماده باش است.

اگر امام شما که مامور به ایجاد عدالت و استقرار عدالت در کل جهان است امروز ظهور بکند باید من و شما آماده باشیم.

این آماده باش خیلی مهم است. انتظار به این معنا است. انتظار به معنای بی صبری کردن و پا به زمین کوبیدن و چرا دیر شد و چرا نشد و اینها نیست.

انتظار یعنی باید دائم در حال آماده باش باشیم. آمادگی برای طلوع خورشید ولایت عظمی.»

حالا برایمان روشن می شود که مکتب حاج قاسم مکتب انتظار است چرا که این حالت آماده باش و مترصد بودن در شهید قاسم سلیمانی خیلی مشهود است. و او را می توان نمونه ای از یک منتظر فعال وپویا دانست. از فرماندهی لشکر ثارالله در جنگ تحمیلی گرفته تا فرماندهی سپاه قدس و دفاع از حریم اهل بیت (علیهم السلام). حاج قاسم با اعتقادی راسخ و عزمی جدی، با شجاعتی کم نظیر به طور مستمر در تلاش بود تا پای جان در قلب دشمن می رفت بی آنکه ذره ای از مرگ بهراسد بلکه به استقبال شهادت می رفت. تا از کیان اسلامی پاسداری کند و زمینه ساز حکومت جهانی امام عصر (علیه السلام) باشد.

حاج قاسم الگوی فعال و پویای مکتب انتظار

یاران امام عصر علیه السلام اهتمام به امور دیگران را از اهم مسائل می دانند و در قبال هم نوعان و هم کیشان خود احساس وظیفه کرده و با شنیدن فریاد تظلم خواهی مظلومی سعی در امداد رسانی به او دارند. حاج قاسم سلیمانی را می توان نمونه ای خستگی ناپذیر از یک  منتظر  فعال و پویا دانست که نقش منتظرانه اش را خوب ایفا کرد؛ این شهید والا مقام نه تنها به ندای مظلومیت زنان و کودکان، پیران و جوانان در ایران جواب داد؛ بلکه به صدای دادخواهی همسایگان خویش نیز به نحو احسن پاسخ گفت؛ زیرا که او پرورش یافته ی مکتب انتظار است. مادر این مکتب «الجار ثم الدر» [1] را به فرزندان و شیعیانش آموخته است. مکتبی که پیامبر آور وحیش چنین فرمود: «هر کسی که، صبح کند و اهتمامی به امور مسلمانان نداشته باشد، مسلمان نیست»[2] و نیز فرمود: «هر مسلمانی که ندای مسلمانی را بشنود که از او کمک می‌خواهد و پاسخ او را ندهد مسلمان نیست».[3]

حاج قاسم عزیز، مدال سربازی امام عصر(علیه السلام) را با افتخار برگردن نهاد؛ تا آنجا که خواست بر مزار شریفش عنوان «سرباز» را حک کنند؛ یعنی همگان بدانند سربازی امام عصر علیه السلام آرزو و افتخار هر شیعه و منتظری است که برای رسیدن به آن باید کوشید و مجاهدت نمود.

مرا عهدیست با جانان که تا جان در بدن دارم

هواداران کویش را چو جان خویشتن دارم [4]

سردار رشید اسلام چگونه می توانست آرام بنشیند و آرام زندگی کند در حالیکه کار بلد بود؛ به فنون رزمی و نظامی خوب آگاه بود و قدرت مدیریت و فرماندهی بالایی داشت؛ از  روحیه ی لطیف نوع دوستی برخوردار بود  و با آرمان مقدس انقلاب اسلامی که زمینه سازی حکومت جهانی امام عصر علیه السلام میثاق بسته بود. در فرازی از نامه ای که به فرزندش نوشته چنین آمده است: «عزیزم من متعلق به آن سپاهی هستم که نمی خوابد و نباید بخوابد. تا دیگران در آرامش بخوابند. بگذار آرامش من فدای آرامش آنان بشود و بخوابند. دختر عزیزم شما در خانه من در امان و با عزت و افتخار زندگی می کنید. چه کنم برای آن دختر بی پناهی که هیچ فریادرسی ندارد و آن طفل گریان که هیچ چیز... که هیچ چیز ندارد و همه چیز خود را از دست داده است. پس شما مرا نذر خود کنید و به او واگذار نمایید. بگذارید بروم، بروم و بروم. چگونه می توانم بمانم در حالی که همه قافله من رفته است و من جا مانده‌ام.

دخترم خیلی خسته‌ام. سی سال است که نخوابیده‌ام اما دیگر نمی خواهم بخوابم. من در چشمان خود نمک می ریزم که پلک‌هایم جرأت بر هم آمدن نداشته باشــد تا نکند در غفلت من آن طفل بی‌پناه را سر ببرند. وقتی فکر می کنم آن دختر هراسان تویی، نرجس اســت، زینب است و آن نوجوان و جوان در مسلخ خوابانده که در حال سربریده شدن است حسینم و رضایم است از من چه توقعی دارید؟ نظاره‌گر باشم، بیخیال باشم، تاجر باشم؟ نه من نمی توانم اینگونه زندگی بکنم.» [4]

کدامین مکتب می تواند چنین انسان های پاک و شریفی را بپروراند؟ کدامین مکتب است که شجاعت و نترسیدن از مرگ رابرای پیروانش به ارمغان می آورد؟ کدامین مکتب شهید پرور است و شهادت را «احلی من العسل» می داند؟ 

آری این مکتب انتظار است که چنین سرباز پرور است؛  چنین شخصیت شخصیتی خودساخته ای را پرورش می دهد؛ شخصیت ممتازی که منیت ها را زیر پا گذاشته و ایثار و گذشت را نثار دیگران می کند.

 حاج قاسم دریا دلی بود که به اقیانوس امامت و ولایت وصل بود؛ ویژگی دریا پاکی و زلالی و حرکت است که در حاج قاسم نمود پیدا کرده است. چنان پاک و زلال و خالص و مخلص بود؛ که سردار حسین معروفی فرمانده سپاه نینوا گلستان و همرزم سردار سلیمانی می گوید: «شهید سلیمانی با خدا دوست بود و خود را در خدمت آحاد مردم قرار داده بود. ایشان اهل بکا و گریه بود، بدون ذره‌ای ریا خاضعانه در برابر خدای خودش مناجات می‌کرد.»

دریا جریان دارد  و با حرکتش کشتی ها و قایق ها و ... را به حرکت در می آورد. حاج قاسم خود که اهل حرکت بود؛ دیگران را نیز به حرکت واداشت؛ ظرفیت سازی کرد و نیروهای کشورهای همسایه را با اتحاد و دوستی در کنار هم جمع کرد تا حافظ حریم اهلبیت علیهم السلام و دین و آئین حیاتبخش تشیع و زمینه ساز حکومت جهانی امام مهدی علیه السلام باشد. با جاذبه اش سپاهی فرامرزی از فاطمیون و زینبیون همراه با حیدریون تدارک دید و در برابر دژخیمان زمان به مقابله برخاست. داعش چنان رعب و وحشتی را در جهان به پا کرده بود که کسی را یارای مقابله با آن نبود.

تو هم نقش منتظرانه ات را خوب ایفا کن!

سردار دلها لحظه ای از جهاد و تلاش ننشست و آرام نخوابید. او آرامش خویش را فدای آرامش و  آسایش زنان و کودکان دربند و گرفتار ظالمان و طاغیان نمود. این خصوصیت بارز یک منتظر فعال و پویاست که همیشه در حرکت است تا باری از دوش ولی خدا بردارد و راهی را برای آمدنش هموار سازد.

این ویژگی حاج قاسم در اهتمام به امور سایر مسلمانان این درس و پیام را برای ما دارد که نقش منتظرانه ات را در همه جا و شغلی که داری ایفا کن؛ حاج قاسم دیگران را بر خود ترجیح داد یعنی ای منتظر تو هم اینگونه باش! تو هم مردم دار باش؛ حاج قاسم پشتیبان ولایت فقیه بود تو هم حامی ولی فقیه زمانت باش! حاج قاسم از استعداد و ظرفیتش برای سربازی امام زمان علیه السلام استفاده کرد و یار ویاور مظلومان بود تو هم از استعداد و ظرفیت خدادادی ات در هر شغل و سمتی که هستی در جهت یاری امام زمانت استفاده کن! حاج قاسم منیت ها را زیر پا گذاشت تو هم با گذشتن از منیت ها؛  فضایل و ارزش های والای انسانی را در خود بپروران؛ ارزش هایی همچون: اخلاص؛ تواضع، مردم داری، عبادت، صداقت و ... .

از حاج قاسم هر چه بگوییم کم گفته ایم و پرداختن به همه ی ویژگی های این شهید والا مقام در این مجال نمی گنجد و فرصتی دیگر را می طلبد اما به قدر قطره ای گفتیم؛ باشد که مرضی امام عصر علیه السلام باشد و روح شریف سردار رشید اسلام حاج قاسم سلیمانی از ما خشنود و در روز حشر مشمول شفاعت اوگردیم؛ ان شاء الله.

پی نوشت ها:

  [1] بحارالانوار، ج 43، ص 81 و ج 89.

 [2] کلینی، محمد بن یعقوب، کافی، ج 2، ص 163، تهران، دار الکتب الاسلامیه، 1407ق.

[3] همان، ص 164.

 [4] غزل شماره ۳۲۷

 [5] منتشر شده در روزنامه ی همشهری سه‌شنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۱

نگارنده: حمیده بناوند