مرکز مجازی مهدویت

انسان منتظر و آرزوی شهادت

از جمله ویژگی های انسان منتظر این است که همیشه منتظر شهادت است و یکی از دعاهای همیشگی اش طلب شهادت از خداست. منتظران واقعی امام مهدی علیه السلام برای رسیدن به شهادت سر از پا نمی شناسند.

جهاد در راه خدا در همه مقاطع و به‌ طور مستمر از برنامه‌های یاران حضرت است: «یُجاهِدونَ فی سَبیل ِاللَّهِ» امام صادق(علیه السلام)فرمود: «یاران مهدى،...برای شهادت دعا می کنند و آرزو دارند که در راه خدا به شهادت برسند.»

البته مراد از جهاد هر دو نوع جهاد است، هم جهاد اصغر و هم جهاد اکبر.

از محك هايـى كه خـداونـد افـراد راستگـو و با ايمان را از افـراد دروغگـو جـدا مـى سازد (تمناى مرگ است) يك فرد مـومن كه آينـده اى درخشان و زيبا براى خود پيـش بينى مى كند و عاشق كوى يار و قرب الى الله و هـم نشينى اولياء الله را در دلـش زمزمه مـى كنـد همـواره تمنـاى مرگ دارد:

آتش بجانم افكند شـوق لقـاى دلـدار

از دست رفت صبرم اى ناقه پاى بردار

(لـولا اجل الذى كتب الله عليهم لـم تستقر ارواحهم فى اجسادهـم طرفه عيـن شوقا الى الثواب و خوفا من العقاب)‏

 اصحاب حجت كه مهدى(علیه السلام) را با معرفت شناخته و ايمان به راه و هدفـش دارند و به او عشق مـى ورزنـد و همه هستي شان را فانـى در وجـود او مـى داننـد, عاشق شهادت در راه وى هستنـد:

بنابر ايـن, فردى كه جانش را از هدفـش بيـش تر دوست دارد نمى تـواند شجاعت ورزد, بلكه او بايد همـواره حافظ جانـش باشد تا به او آسيبى نرسد

لذا شجاعت شيرانى چون ياوران مهدى (عجل الله تعالی فرجه الشریف) را مى طلبد.

این ویژگی در شهید سلیمانی بسیار نمود داشت. او می گفت: بعضی وقت ها انسان به دوستی می رسد، التماس می کند دعا کن شهید بشوم. عموما ما تعارف می کنیم و می گوئیم: نه خدا شما را حفظ کند شما ضروری هستید. دعا برای شهادت عظیم است که نباید ما نسبت به یکدیگر از آن غافل شویم فیض بزرگی است که از درک حقیقت چنین فیض بزرگی عاجز هستیم.

پی نوشت ها: 

. مجلسی، محمدباقر (١٤٠٣ق). بحارالانوار، ج52، ص307. ... یدعون بالشهادة و یتمنون أن یقتلوا فی سبیل الله.

. سوره جمعه، آیه6.

ابن بابويه، محمد بن على، الأمالي( للصدوق)، ص571.