مرکز مجازی مهدویت

تفسیر آیات مهدوی- آیه 148 سوره بقره

مقدمه:

تعدادی از آیات کریمه ی قرآن هم با تأویل وتفسیر ائمه ی معصومین (علیهما السلام) بر این حقیقت دلالت دارد وبرای بشریت آینده ای درخشان و سرشار از سعادت وخوشبختی را پیش بینی می نماید و قاطعانه بر این مسئله تکیه دارد که اگرچه اکنون جامعه بشری بر محور استکبار و استضعاف و خودخواهی قدرتمندان و ثروتمندان زورگو قرار گرفته اما دوامی ندارد و اساس و پایه ی آن متزلزل است و فرو خواهد ریخت و سرانجام بشریت از آینده ای درخشان برخواردار خواهد گردید و زمام امور به دست کسی خواهد افتاد که دست قدرتهای زورگو و مستکبران خودخواه را از سر جامعه ی انسانی کوتاه و حکومتی بر پایه عدل و قسط در جهان برقرار می سازد و نظام جامعه را اصلاح وظلم وستم را از میان برمی دارد.

وَ لِكُلٍ ٍّ وِجْهَةٌ هُوَ مُوَلِّيهَا فَاسْتَبِقُواْ الْخَيرَْاتِ أَيْنَ مَا تَكُونُواْ يَأْتِ بِكُمُ اللَّهُ جَمِيعًا إِنَّ اللَّهَ عَلىَ كلُ ِّ شىَ ْءٍ قَدِير (بقره/148)

هر كسى را جانبى است كه بدان روى مى آورد. پس در نيكى كردن بر يكديگر سبقت گيريد. هر جا كه باشيد خدا شما را حاضر مى آورد، كه او بر هر كارى تواناست.
كلينى در كتاب روضه كافى چنين نقل مى كند: امام باقر7 در مورد قول خداوند فاستبقوا... فرمود: مراد از خيرات ولايت است و قول خداوند اينما تكونوا... منظور اصحاب امام قائم( عجل الله تعالی فرجه ) هستند كه 313 تن مى باشند. به خدا سوگند! منظور از اُمة معدودة آنان هستند. حضرت فرمود: به خدا سوگند! همگى در يك ساعت جمع مى شوند، مانند پاره هاى ابر پاييزى كه بر اثر تندباد جمع و متراكم مى گردد. [1]

پیام ها
1 هر امّتى قبله اى داشته و مسئله قبله، مخصوص مسلمانان نيست. لكُلٍّ وِجْهَةٌ و هر امتی رهبر و امامی دارد.
2. همان گونه كه تعيين قبله در اختيار خداوند است، انتخاب و تعيين رهبر و امام نيز به دست او صورت مى گيرد.
3. به جاى رقابت و سبقت در امور مادّى، بايد در كارهاى خير از ديگران سبقت گرفت. فَاسْتَبِقُوا الْخَيْراتِ و سبقت در امتثال امر امام مهمترین وظیفه است.
4. همان گونه كه جا و مكان خاصى براى انجام دادن خوبى ها و خيرات نيست و انسان نبايد خود را به منطقه خاصى محدود سازد؛ ياران حضرت نيز در زمان غيبت خود را به مكان و منطقه خاصى مقيد نمى كنند؛ بلكه در هر جاهايى كه هستند در صدد انجام وظیفه و یاری امام هستند.
5. همان گونه كه خداوند مى تواند انسان هايى را كه مرده و پراكنده گرديده اند، در يك روز جمع كند؛ همچنين قدرت دارد ياران امام مهدى(عجل الله تعالی فرجه) را در يك روز و در يك مكان گرد آورد.

پی نوشت : 

[1]. كافى، ج 8، ص 313، ح 487.