مرکز مجازی مهدویت

تفسیر آیات مهدوی - آیه 20 سوره لقمان

مقدمه:

تعدادی از آیات کریمه ی قرآن هم با تأویل وتفسیر ائمه ی معصومین (علیهما السلام) بر این حقیقت دلالت دارد وبرای بشریت آینده ای درخشان و سرشار از سعادت وخوشبختی را پیش بینی می نماید و قاطعانه بر این مسئله تکیه دارد که اگرچه اکنون جامعه بشری بر محور استکبار و استضعاف و خودخواهی قدرتمندان و ثروتمندان زورگو قرار گرفته اما دوامی ندارد و اساس و پایه ی آن متزلزل است و فرو خواهد ریخت و سرانجام بشریت از آینده ای درخشان برخواردار خواهد گردید و زمام امور به دست کسی خواهد افتاد که دست قدرتهای زورگو و مستکبران خودخواه را از سر جامعه ی انسانی کوتاه و حکومتی بر پایه عدل و قسط در جهان برقرار می سازد و نظام جامعه را اصلاح وظلم وستم را از میان برمی دارد.

أَلَمْ تَرَوْاْ أَنَّ اللَّهَ سَخَّرَ لَكُم مَّا فىِ السَّمَاوَاتِ وَ مَا فىِ الْأَرْضِ وَ أَسْبَغَ عَلَيْكُمْ نِعَمَهُ ظَاهِرَةً وَ بَاطِنَةً وَ مِنَ النَّاسِ مَن يجَُادِلُ فىِ اللَّهِ بِغَيرِْ عِلْمٍ وَ لَا هُدًى وَ لَا كِتَابٍ مُّنِير (لقمان/20) آيا نديده ايد كه خدا هر چه را كه در آسمانها و زمين است رام شما كرده است و نعمتهاى خود را چه آشكار و چه پنهان به تمامى بر شما ارزانى داشته؟ و پاره اى از مردم بى هيچ دانشى يا راهنمايى و كتاب روشنى، درباره خدا جدال مى كنند.
يكى از مصاديقى كه براى نعمت ظاهر و نعمت باطن ذكر شده امام ظاهر و امام غايب است. محمد بن زياد ازدى مى گويد: از سرور خودم امام موسى بن جعفر(علیه السلام) درباره كلام خدا وَاَسبَغَ عَلَيكم... پرسيدم. حضرت فرمود: نعمت ظاهرى امام ظاهر است و باطنى امام غايب. گفتم: آيا در ميان ائمه كسى هست كه غايب شود؟ فرمود: آرى شخص او از ديدگان مردم پنهان مى شود، اما ياد او از قلوب مؤمنان غايب نمى شود.

پیام ها
1. تمام آفريده ها، هدف دار و براي بهره گيري انسان هستند (سَخَّرَ لَكُمْ).
2. نعمت هاي الهي، هم گسترده و فراوان هستند (أَسْبَغَ) و هم در دسترس بندگان (عَلَيْكُمْ) و هم متنوع (ظَاهِرَةً وَبَاطِنَةً).
3. سراسر زندگي انسان را نعمت هاي الهي پوشانده است؛ نعمت هاي ظاهري و باطني. پس مراقب باشيم در هر لحظه انديشه کنيم و نعمت هاي ظاهري، ما را از نعمت هاي باطني غافل نکند (أَسْبَغَ عَلَيْكُمْ نِعَمَهُ ظَاهِرَةً وَبَاطِنَةً).
4. نعمت ، چيزى است كه موافق سرشت آدمى باشد و او را در رسيدن به كمال يارى كند. اينكه امام غايب به نعمت باطنى تشبيه شده، به اين دليل است كه هر چند غيبت او مشكلاتى را به همراه دارد؛ ولى در تكامل انسان نیز اثر خاصى دارد كه انسان ها نبايد از آن غافل شوند؛ مانند امتحان ويژه، پاداش فراوان و....
5. امام غایب ، نعمت است؛ از اين رو بايد امكان بهره بردن از او فراهم باشد. غيبت امام براى مؤمن، تنها پنهان بودن از چشم است، نه قلب و لذا ياد او هميشه در قلب مؤمن هست و همين عامل پويايى و تلاش او است.

پی نوشت ها:

1.كمال الدين و تمام النعمة، ج 2، ب 34، ح 6.

2. تفسیر نور