مرکز مجازی مهدویت

تفسیر آیات مهدوی - آیه 155 سوره بقره

مقدمه:

تعدادی از آیات کریمه ی قرآن هم با تأویل وتفسیر ائمه ی معصومین (علیهما السلام) بر این حقیقت دلالت دارد وبرای بشریت آینده ای درخشان و سرشار از سعادت وخوشبختی را پیش بینی می نماید و قاطعانه بر این مسئله تکیه دارد که اگرچه اکنون جامعه بشری بر محور استکبار و استضعاف و خودخواهی قدرتمندان و ثروتمندان زورگو قرار گرفته اما دوامی ندارد و اساس و پایه ی آن متزلزل است و فرو خواهد ریخت و سرانجام بشریت از آینده ای درخشان برخواردار خواهد گردید و زمام امور به دست کسی خواهد افتاد که دست قدرتهای زورگو و مستکبران خودخواه را از سر جامعه ی انسانی کوتاه و حکومتی بر پایه عدل و قسط در جهان برقرار می سازد و نظام جامعه را اصلاح وظلم وستم را از میان برمی دارد.

وَ لَنَبْلُوَنَّكُم بِشىَ ْءٍ مِّنَ الخَْوْفِ وَ الْجُوعِ وَ نَقْصٍ مِّنَ الْأَمْوَالِ وَ الْأَنفُسِ وَ الثَّمَرَاتِ وَ بَشِّرِ الصَّابرِِين (بقره/155) البته شما را به اندكى ترس و گرسنگى و بينوايى و بيمارى و نقصان در محصول مى آزماييم. و شكيبايان را بشارت ده.
ابو بصير گويد: امام صادق عليه السّلام فرمود: ناگزير بايد پيش از آمدن قائم (عليه السّلام) سالى باشد كه مردم در آن سال گرسنه بمانند و آنان را ترسى سخت از كشتار و كاهش در مالها و كم شدن عمرها و محصولات فراگيرد كه اين در كتاب خداوند بسيار آشكار است سپس اين آيه را تلاوت فرمود: و شما را حتما به چيزى از ترس و گرسنگى و كاهش در اموال و جانها و ميوه ها خواهيم آزمود و بردباران را بشارت ده . (بحارالانوار، ج52، ص228، ح93)

پیام ها

1. مواردي كه خداوند با آنان، مؤمنان را مي آزمايد متنوع و گوناگون است ﴿وَلَنَبْلُوَنَّكُمْ بِشَيْءٍ مِّنَ الْخَوفِ وَالْجُوعِ وَنَقْصٍ مِّنَ الأَمَوَالِ وَالأنفُسِ
2. راه پيروزي بر ناامني و مشكلات اقتصادي و مصيبت هاي جاني و مالي، صبر و شكيبايي است.
صبر و ظفر هر دو دوستان قديمند بر اثر صبر نوبت ظفرآيد
3. مورد بشارت، در آيه بيان نشده است تا شامل انواع بشارت هاى الهى باشد؛ و بهترین بشارت، نوید ظهور است.

پی نوشت ها :

1.بحارالانوار، ج52، ص228، ح93

2. تفسیر نور

1.